JAK VÁM MŮŽE POMOCI FYZIOTERAPIE PŘI OPU – ovariální punkci?

09.02.2023

Během každého IVF cyklu (IVF - in vitro fertilizace = mimotělní oplodnění) je žena hormonálně stimulována. Je to z důvodu toho, aby v daném menstruačním cyklu ve vaječnících (ovarium - vaječník) dozrál vyšší počet vajíček. Přirozeně za jeden menstruační cyklus uzraje obvykle jedno vajíčko (příležitostně dvě), které je uvolněno z vaječníku během ovulace.

Při IVF cyklu po dozrání vyššího počtu vajíček následuje jejich odběr tzv. ovariální punkce. Tento odběr se provádí tenkou jehlou pod ultrazvukovou kontrolou poševní cestou při celkové anestézii.

Je nesmírně důležité z funkčního hlediska oporně-pohybového systému zrehabilitovat bříško a oblast malé pánve před a po každém chirurgickém zákroku. I právě zmíněná ovariální punkce je chirurgický zákrok i když menšího rázu. Na tento zákrok můžou svaly pánevního dna negativně zareagovat. A to tak, že dojde k jejich zvýšenému napětí. Laicky řečeno stáhnou se. Rovněž ke stažení svalů pánevního dna může dojít před samotným odběrem vlivem psychického stresu. Co si budeme namlouvat. Pro ženu je to obrovská zátěž a stresová situace. A právě pánevní dno reaguje na naše emoce a stres. Je to centrum naší ženské životní energie.

CO SE NÁSLEDNĚ ODEHRÁVÁ UVNITŘ V OBLASTI MALÉ PÁNVE KDYŽ DOJDE KE STAŽENÍ SVALŮ PÁNEVNÍHO DNA?

Svaly pánevního dna hrají důležitou roli v životě každé ženy a mají zásadní vliv na zdraví. Jednou z jejich hlavních funkcí je ta, že podpírají ženské pohlavní orgány. A pokud jsou svaly pánevního dna z nějakého důvodu ve zvýšeném napětí, může dojít vzestupnou cestou za pomoci zřetězených spasmů rovněž ke zvýšení svalového napětí ženských pohlavních orgánů, které jsou postaveny z hladké svaloviny.

Pokud je stěna dělohy ve zvýšeném napětí, vázne tam krevní a lymfatický oběh i přísun kyslíku. To znamená méně kyslíku a živin pro dělohu. Tím pádem děloha nemá správnou funkci a oplozené vajíčko (embryo) nemusí přijmout. Nebo embryo přijme, ale ponechá ho tam na krátkou dobu a poté dochází k potratu. Děloha není schopna udržet a dostatečně vyživit embryo a sebe samou z důvodu nedostatku přísunu živin a kyslíku vlivem staženého pánevního dna. Děloha, aby přijala oplozené vajíčko, potřebuje být v normálním napětí.

Podobně svoji funkci vlivem zvýšeného napětí svalů pánevního dna nemusí správně plnit ani ostatní orgány reprodukčního systému ženy.

JAK PŘEDCHÁZET TOMUTO STAŽENÍ SVALŮ PÁNEVNÍHO DNA A PODPOŘIT UHNÍZDĚNÍ EMBRYA?

Nejúčinnější je ošetření svalů pánevního dna per rectum (přes konečník) metodou Ludmily Mojžíšové. Kdy dochází k uvolnění zvýšeného napětí svalů oblasti pánve a okolí ženských pohlavních orgánů. Tím dochází ke zlepšení prokrvení reprodukčních orgánů, zlepšení průtoku lymfy, krve a přísunu kyslíku. Děloha se dostává do normálního napětí a tím se zvyšuje šance na úspěšné přijetí embrya.

Při ošetření svalů pánevního dna per rectum se nepociťuje bolest. Samotné ošetření trvá jen několik minut bez narušení intimity osobnosti a za doprovodu relaxační hudby.

Přínosné je ošetřit pánevní dno per rectum před odběrem, ale i po odběru vajíček. Uvolněním svalů pánevního dna a příznivými reflexními změnami svalů v oblasti malé pánve se podpoří zmírnění případné bolesti.

POZOR! Je bezpodmínečně nutné, aby celý proces metody Ludmily Mojžíšové probíhal jen pod odborným vedením vyškoleného fyzioterapeuta v této metodě, nikoliv amatéra.

Všem ženám přeji úspěšný IVF cyklus, hladký průběh těhotenství a narození zdravého miminka.